سه شنبه 14 مهر سال 1394 , 1:3
لینکهای مرتبط
اوقات شرعی

اوقات شرعی
اذان صبح  
طلوع خورشید  
اذان ظهر  
غروب خورشید  
اذان مغرب  
انتخاب شهر :
ابزار
aa نقشه سایت چاپ
تغییر اندازه فونت:

معافیتهای گمرکی

كد مطلب : 83
تاريخ درج مطلب : 1392/05/07

معافیتهای گمرکی


حقوق گمركی و سود بازرگانی و عوارض قطعات و لوازم و موادی كه برای مصرف در ساخت یا مونتاژ یا بسته‌بندی اشیاء یا مواد دستگاه‌ها وارد می‌گردد. در مواردی كه مشمول ردیفی از جدول تعرفه شود كه مأخذ حقوق گمركی و سود بازرگانی و عوارض آن بیش‌تر از مأخذ حقوق گمركی و سود بازرگانی و عوارض شیئی یا ماده دستگاه آماده باشد به تشخیص وزارت صنایع به مأخذ حقوق گمركی و سود بازرگانی و عوارض ماده یا دستگاه آماده مربوط به وصول خواهد شد.

تبصره: به منظور حمایت از صنایع داخلی دولت می‌تواند به پیشنهاد وزارت صنایع در حقوق گمركی مربوط به مواد اولیه و قطعات ماشین‌آلات صنعتی و كشاورزی و دستگاه‌های الكترونیك و وسایل حمل و نقل كه كارخانه‌های داخلی به كشور وارد و در آن كارخانه‌ها تكمیل و یا سوار و یا ساخته می‌شود به میزان لازم تخفیف داده و یا به كلی معاف كند.

تصویب نامه شماره 21673/ت 8709 مورخ 1377/4/9  هیأت وزیران: مواد اولیه و اجزای مورد نیاز تولید برای واحدهای ماشین‌سازی و ساخت تجهیزات كه برای صنایع كشور ماشین‌آلات و تجهیزات تولید می‌نماید، مشمول هر یك از ردیف‌های تعرفه گمركی باشند به تشخیص وزارت صنایع از پرداخت حقوق گمركی و سود بازرگانی معاف هستند. تاریخ اجرای این تصویب‌نامه از 1378/1/1 می‌باشد.

ماده ( 12 )

واردات قبل از صادرات مواد و كالاهای مورد مصرف در تولید، تكمیل، آماده‌سازی و بسته‌بندی كالاهای صادراتی به‌صورت موقت با ارائه تعهد یا سفته معتبر به گمرك از پرداخت كلیه وجوه متعلقه به واردات جز آنچه كه جنبه هزینه یا كارمزد دارد معاف است.

ماده (14)

مابه‌التفاوت اخذ شده توسط سازمان حمایت از مصرف‌كنندگان و كلیه وجوه دریافتی گمرك، به استثنای آنچه كه جنبه هزینه و كارمزد دارد، در رابطه با كالاها، مواد، اجزا و قطعات خارجی مورد مصرف در ساخت، تكمیل، آماده‌سازی و بسته‌بندی كالاهای صادراتی بر اساس دستورالعملی كه در آئین‌نامه مشخص می‌شود به صادركننده مسترد می‌گردد.

تبصره 3: در مورد مواد و كالاهای وارداتی مورد مصرف در ساخت كالاهای صادراتی كه به‌صورت قطعی از گمرك ترخیص شده باشد، وجوه پرداخت‌شده بابت واردات قطعی، پس از صدور محصول به مأخذ زمان صدور قابل استرداد می‌باشد.

تبصره4: در صورتی‌كه كالاهای مورد مصرف در ساخت اقلام صادراتی، تولید داخلی بوده، ولی مواد آن‌ها از خارج كشور وارد شده باشد وجوه پرداختی برای مواد مزبور قابل استرداد می‌باشد.

تبصره 5: چنانچه كالای تولید داخل به سازمان‌ها و اشخاص كه در رابطه با كالاهای مشابه خارجی معافیت دارند فروخته شوند وجه پرداختی برای ورود كالاها و مواد، اجزاء و قطعات آن طبق مقررات این ماده به تولیدكننده قابل استرداد می‌باشد.

ماده (19)

دولت می‌تواند همه‌ساله وجوهی را تحت عنوان تشویق صادرات در بودجه سنواتی منظور و به ‌صورت كمك سود تسهیلات پرداختی بنا به پیشنهاد وزارت بازرگانی و تصویب هیأت ‌وزیران به صادركنندگان پرداخت نماید.
سایر موارد:

با استناد به مواد 12 و 24 قانون مقررات صادرات و واردات و آئین‌نامه اجرائی آن در صورت درخواست كتبی آن دسته از كارخانجات، شركت‌ها و واحدهای تولیدی (اعم از صنفی و صنعتی) كه دارای پروانه معتبر هستند در جهت واردات قبل از صادرات (ورود موقت) مواد اولیه و كالاهای مورد نیاز در تولید، تكمیل، آماده‌سازی و بسته‌بندی كالاهای صادراتی ستاد نظارت گمركات استان با رعایت سایر مقررات مندرج در مفاد مواد فوق‌الذكر با ورود موقت آن‌ها موافقت نموده و پس از صادرات كالای ساخته ‌شده و آماده در موعد مقرر نسبت به تسویه پروانه ورود موقت و فك تضمین مأخوذه اقدام می‌نماید.

همچنین با استناد به مواد 14و 25 قانون مقررات صادرات و واردات و آئین‌نامه اجرائی آن نسبت به محاسبه و استرداد حقوق ورودی آن مقدار از مواد اولیه، اجزاء و قطعات، لوازم بسته‌بندی و سایر كالاهای خارجی مصرف‌شده در تولید، آماده‌سازی و بسته‌بندی كالای صادراتی كه اخیراً پیرو تلاش و پی‌گیری‌های مجدانه، اختیارات اجرایی آن به این ستاد نظارت تفویض گردیده است.

مضافاً این‌كه در گمركات تابعه این ستاد نظارت (سهلان ـ جلفا ـ تبریز) كه مجاز به انجام تشریفات گمركی رویه‌های ورود موقت و واردات قطعی هستند با ایجاد امكانات از جمله اخذ مجوز ترخیص كالا با ضمانت‌نامه بانكی از گمرك ایران كه به گمركات این ستاد تفویض گردیده است و فضای مناسب كاری و تمهیدات لازم در خصوص دقت و سرعت همكاران، ترخیص كالا در حداقل زمان ممكن میسر گردیده است.